www.darkrock.forumsmusic.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Şebnem Ferah...

3 posters
YazarMesaj
Immortal2014

Immortal2014

Şebnem Ferah... Empty
MesajKonu: Şebnem Ferah...   Şebnem Ferah... Icon_minitimePtsi Mayıs 28, 2007 12:57 am

12 Nisan 1972 yılında Yalova’da doğdu. Ailenin üç kızından en küçük olanıydı. İlkokulu Yalova’da, ortaokulu ise Bursa Koleji’nde okudu. Yatılı bir okul olan Bursa Namık Sözeri Lisesi’ne girdi ve böylece kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlamıştı. Bunda ailesinin de rolü büyüktü. İlkokulda enstrüman ve solfej derslerine başladı. Okul orkestralarında başlayan müzik serüveni sonraları küçük topluluklarla devam etti. Lise yıllarında ‘Pegasus’ adlı bir grupta yer almasıyla birlikte sadece bayanlardan oluşan bir rock grubu kurma fikri kafasında oluşmaya başladı. Bu dönemde Bursa’da yapılan rock festivallerinde konserler verdi. 1988 yılında Türkiye’nin ilk bayan rock grubu VOLVOX’ u kurdu.

Müzik çalışmalarının yanı sıra eğitimini sürdürdüğü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden ayrıldı ve İstanbul’a yerleşerek İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi.
Volvox ile 1992-1994 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde konserler verdi. İstanbul’da bulunan rock barlarda sahne aldı. 1994 yılında Volvox’un dağılmasıyla birlikte bireysel çalışmalara yöneldi.Sezen Aksu ve Onno Tunç’un getirdiği öneriyi kabul ederek ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Bu arada Sezen Aksu, Tarkan ve Sertab Erener’in albümlerinde vokalist olarak yer aldı.

15 Kasım 1996 Cumartesi, hem Şebnem Ferah’ın müzik güncesine hem de Türk Rock müzik tarihine önemli bir gün olarak geçti. ‘KADIN’ adlı ilk albümü ile Türk Rock müziğinin yeraltından layık olduğu yere gelmesi yolunda önemli bir adım atmış oldu. Çıkışıyla büyük bir sansasyon yarattı. Gerek kaset satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy gösterdi. Daha sonraları "Yağmurlar", "Bu Aşk Fazla Sana" ve "Fırtına" adlı şarkılarına klip çekti. İlk konserini "04 Nisan 1997" de "İzmir Ege Üniversitesi" nde verdi ve büyük bir kalabalığa yaklaşık 6000 kişiye unutulmayacak dakikalar yaşattı. Demir Demirkan,Tarkan Gözübüyük ve İskender Paydaş’tan oluşan müzisyen kadrosunun çaldığı albümde Şebnem Ferah’ın müzikal süzgecinden geçirdiği,hard rocktan slow baladlara değin onbir parça yer aldı. Söz ve müzikleri çoğunlukla kendisine ait olmakla birliktedört parçada Sezen Aksu’nun desteği görüldü. Hazırlanması yaklaşık iki yıl süren albümde prodüktörlüğü İskender Paydaş yaptı.

Kadın’ın getirdiği başarının ardından gösterime girdiği bütün ülkelerdehasılat rekorları kıran Walt Disney yapımı ‘Little Mermaid’in (küçük denizkızı) Türkçe versiyonunun müziklerini seslendirdi. Şebnem`in yaşadığı çok büyük acılar da oldu. 1998 yılında Ablası Aycan Ferah`ı yitirdi Hemen hemen üç yıllık bir aranın ardından 1999 Haziran ayında ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ adını verdiği ikinci solo çalışmasında kendi deyişi ile ‘Hayal dünyası ile gerçek hayatı arasındaki gelgitlerden oluşan hikayelerini’ anlattı. Şebnem Ferah bu albümde de yine İskender Paydaş,Demir Demirkan ve Tarkan Gözübüyük üçlüsü ile çalıştı. Alternatif müziğin aranan isimlerinden Hakan Kurşun ise kayıt masasında tüm marifetlerini sergiledi. Albümden çıkan ilk hit ve video klip sade altyapısı ve Şebnem Ferah’ın duru vokaliyle süslediği ‘Bugün’ oldu.

Albümün en vurucu parçalarından biri olan ve bu albüm ile aynı adı taşıyan ‘Artık Kısa Cümleler Kuruyorum’ üzerine; “Bu parçayı kaydederken herhangi bir düzenleme yapmaktan kaçındım. Yalnızca bir gitar eşliğinde söyledim. Çünkü gitarı alıp, evinize gelip birlikte şarkı söylemeyi hissedelim istedim.” diyor Şebnem Ferah ve ekliyor “Sadece bu parçada değil, albümdeki tüm parçalarda kalbimi sonuna kadar açmakta hiç tereddüt etmedim, çünkü sizler benim arkadaşım oldunuz. Yakınlarınızda olduğumda kendimi çok huzurlu hissediyorum.”Bir parça dışında albümde yer alan tüm şarkılar söz ve müzikleri de Şebnem Ferah’a ait.

Bu arada acılar Şebnem`in peşini bırakmadı. 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos depreminde Babası Ali Ferah`ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha da sıkı sarılmayı tercih etti. Böylece "03 Ekim 2001" tarihinde "Perdeler" adlı üçüncü albümü yayınlandı ve yine büyük beğeni topladı. Bu sefer ki albümde Şebnem, İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştı. Bu albümden ilk video, albümle aynı adı taşıyan "Perdeler" şarkısına çekildi. Klip, Türkiye standartlarının çok dışında ve oldukça güzel görüntüler barındırıyordu. Bu klipten kısa bir süre sonra "Sigara" şarkısı da, renkli camda boy göstermeye başladı.

Perdeler albümünün ardından geçen iki yıldan sonra 12 Mayıs 2003 Pazartesi günü, yeni albümünün ilk videosu ’ Ben Şarkımı Söylerken’ müzik kanallarında dönmeye başladı. 15 Mayıs 2003 Perşembe Günü ‘Kelimeler Yetse’ adlı albümle Şebnem Ferah tekrar aramıza dönmüş oldu. Röportajlar, Tv programları derken kendini yoğun bir temponun içinde bulan Şebnem Ferah, bu yoğun temponun arasında ‘Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler ‘ ve ‘Mayın Tarlası’adlı parçalara da klip çekti ve yeni albüm çalışmalarına başlayana dek Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde konserler verdi.

Aradan geçen bir yılın ardından, 5 Temmuz 2005 Salı günü bu defa Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde beşinci albümü ‘Can Kırıkları’ adlı albümü yayınlayarak yeniden piyasaya damgasını vuran Şebnem Ferah, ilk klibini de albümle aynı ismi taşıyan şarkısı ‘Can Kırıkları’ adlı parçaya çekti. Son albümlerine oranla sert sesiyle dikkat çeken albümünün, 29 Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçekleşen gala konseri ile yeniden dinleyicilerine kavuşan Şebnem Ferah’ın yeni albüm konserleri başladı. Çok geçmeden ‘Çakıl Taşları’ adlı parçaya ikinci video klip geldi. Katıldığı programlarda birçok klip ve konser müjdesi veren Şebnem Ferah’ın, çeşitli şehirlerde verdiği konserler halen devan ediyor…

Albümleri dışında da Şebnem Ferah’ı pek çok farklı çalışmada görmemiz mümkün. Kimi sanatçıya geri vokalleri'yle, kimisiyle de düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra birçok film ve reklam müziği'ni de seslendirmiştir. Aynı zamanda diğer sanatçılarla beraber yardım konserleri vermek gibi pek çok faaliyette de bulunmuştur. Şebnem Ferah var olduğu günden bu yana bir çok eşsiz başarıya imza atmıştır.
Admin
Admin
Admin

Şebnem Ferah... Empty
MesajKonu: Geri: Şebnem Ferah...   Şebnem Ferah... Icon_minitimeSalı Mayıs 29, 2007 6:12 pm

işte evadan sonraki favorimmm
http://eva-avril.the-up.com
amyLynnLee

amyLynnLee

Şebnem Ferah... Empty
MesajKonu: Geri: Şebnem Ferah...   Şebnem Ferah... Icon_minitimePerş. Mayıs 31, 2007 11:19 pm

şebo....türkçe rockın kraliçesi cidden acaba şebo olmasa türkçe rock bu kadar ii olurmuyudu?? çok seviorm onu ama denizLiye konsere geLmio:(nono
Admin
Admin
Admin

Şebnem Ferah... Empty
MesajKonu: Geri: Şebnem Ferah...   Şebnem Ferah... Icon_minitimePerş. Mayıs 31, 2007 11:23 pm

valla gecen konyada konseri vardı selçuk üniye gelmişti...
http://eva-avril.the-up.com
amyLynnLee

amyLynnLee

Şebnem Ferah... Empty
MesajKonu: Geri: Şebnem Ferah...   Şebnem Ferah... Icon_minitimeCuma Haz. 01, 2007 4:36 pm

pff denizLiye geLmio geLse kaçırmıcam konseri ama... denizLide çok fazLa konser de oLmuo zaten ama bu araLar oLdu baya:D

Şebnem Ferah...
1 sayfadaki 1 sayfası